Mutfak

Mutfak


Karadeniz mutfağı denince akıllara ilk olarak hamsi ve lahana gelir. Çayeli'lerin geleneksel yemeklerinin başında vazgeçilmez lezzetiyle Çayeli kuru fasulyesi ayrı bir yer tutar. Bunun yanı sıra mısır ekmeği, hamsili pilav, laz böreği, mısır unu ve tereyağından yapılan mıhlama, lahana sarması, lahana çorbası, kara üzümden yapılan pepeçi ya da pepeçure ve hamsi koli gelir.

Her yerde birinci yemek olarak alınan sulu çorbalar  pek fazla bilinmez. Birinci yemek olarak sofraya gelenler genellikle tava yemekleridir. Bu yemekler sofraya sıcak olarak getirilirler. Turşu kavurması, muhlama ve bunların değişik çeşitleri gibi.

Rize'de bazı sulu yemekler "manca" diye adlandırılır. Bunlar çorba türü yemekler olarak mütalaa edilebilirse de umumiyetle tava yemeklerinden sonra ikinci yemek olarak alınırlar. Fasulye mancası, lahana mancası, kabak mancası gibi.

KORKOTO ÇORBASI VEYA AYRAN ÇORBASI
FASULYE (LOBYA) ÇORBASI
HOPİ VEYA HUPI ÇORBASI
KABAK ÇORBASI


SEBZE YEMEKLERİ
FASULYE TAVALISİ
PAZI TAVALISİ VEYA PAZI KAVURMASI
TOMARI TAVALISI VEYA KAVURMASI
PAZI DOLMASI
KARA LAHANA DOLMASI
EZME LAHANA VEYA VURMA LAHANA
LAHANA HAŞLAMAS
LAHANA ROHTIKOSU
LAHANA SARMASI VEYA ETLİ LAHANA DOLMASI
ISIRGAN YEMEĞİ

HAMSİ İLE YAPILAN YÖRESEL YEMEKLER
Bu bölümde hamsinin her yerde yapılan ızgarası, tavası ve buğulamasından değil, yöreye özgü hamsili yemeklerden bahsedilecektir. Bunların başlıcaları hamsili ekmek, hamsili plav, hamsi çığırtası, hamsi köftesi ve kiremitte hamsi adları altında yapılan hamsii yiyeceklerdir. Tuzlanarak bir aydan fazla bekletilen hamsi olgunlaşına sardalya veya torik gibi çiğ olarak ta yenebilir. Tuzlu hamsi suya konarak tuzu alınır, kılçığı çıkarılır, limon, maydonoz ve zeytinyağı ile beslenerek güzel bir yiyecek olur. Sofralarımızda salata gibi alınabilir.

HAMSİKOLİ (HAMSİLİ EKMEK)
HAMSİ ÇIGIRTASI
HAMSİLİ PİLAV
PLEKIDE VEYA KIREMİTİE HAMSİ
HAMSİ KÖFTESİ

UNLU TAVA YEMEKLERİ
MUHLAMA
HAŞIL
HOŞMER
ÇUMUR

PEKMEZLE YAPILAN UNLU YEMEKLER
EKŞAŞİ
TERMONI
PEKMEZLİ ASUDE

BÖREK VE HAMUR İŞİ TATLILAR
ENIŞTE LOKUMU
LAZ BÖREĞİ
KABAK SUTLACI
PEKMEZLI KABAK
PEPEÇURA