Turizm

Turizm


Çayeli'nin tarihi eserleri arasında ilk sırada camiler yer alır. Cafer Paşa tarafından yaptırılan Cafer Paşa Cami denize hakim bir teras üzerindeki eski bir mezarlığın yanında 1467 yılında inşa edilmiştir. Bu cami ile birlikte ayrıca bir değirmen ve bir de hamam yaptırılmıştır, değirmen hala ayakta olmakla birlikte hamam yıkılmıştır.

Eski Cami

Eski Cami ya da diğer adı ile Hacıbaşı Cami Rus Savaşı sırasında harap olmuş, sonradan restore edilse de eski özelliğini yitirmiştir. 1826 yılında yapılan Ormancık Cami ise Mahmutlu ve Geyikli mahallelerinin arasında yer alır.

Camilerin yanı sıra Çayeli'nde bir çok tarihi köprü bulunmaktadır. Bu köprülerin en önemli özelliği kemerli olmalarıdır.

Bunlardan Yeşiltepe Köprüsü, tahmini 100 sene önce Uzundere Köyü'nden Kalyoncu Hacı Sabit ve Ahmet Efendiler tarafından hayır için yaptırılmıştır. Rivayete göre, çocuğu olmayan bir kadın köprüden bir taş alıp dereye atar ve hamile kalır. Bu olay kulaktan kulağa yayılır bunun üzerine köprünün kenarındaki taşlardan eser kalmaz ve kimse köprüyü kullanmaya cesaret edemez.

Uzundere köprüsü ise Kaçar Mahmut Efendi öncülüğünde halkın yardımları ile yapılmıştır 60 yıllık bir köprüdür. Bunların yanı sıra Şairler(Marvaya), Seslidere, Yamaç(Etheni), Sırt Köyü Çakırlı, Aşıklar Dere Yanıkdağ ve Çataklıhoca Çıkarun Köprüleri vardır.

Çayeli'nin her yanı eşiz güzelliklerle doludur, kıyıya paralel dağları bölerek denizlere ulaşan derelerin oluşturduğu çağlayanların hepsi görülmeye değerdir.

Örneğin Ağaran Şelalesi ve Çataldere Şelalesi'nin özellikle ilkbaharda yağmurların da etkisiyle oluşturdukları görünüm birer doğa harikasıdır. İlçe merkezine 7 km uzaklıktaki Kupsa, 6 km uzaklıktaki Musadağı ve 20 km uzaklıktaki Malipos tepeleri piknik yapmak için ideal yerlerdir. Masmavi bir deniz manzarasına sahip olan Kupsa Tepesi düzenlenen Çayeli Festivallerine de ev sahipliği yapar. Sahilde denize girilebilecek alan olarak Kanlıdere Mevkiinde 150-200 metre uzunluğunda doğal kumsal ve Çayeli Belediyesi'nin yeni düzenlediği Limanköy Plajı bulunmaktadır.